Mąka orkiszowa – zdrowa alternatywa

Mąka orkiszowa

Przyzwyczajeni do jedzenia miękkich, delikatnych, pszennych bułek, gdy po raz pierwszy próbujemy wypieków z mąki pełnoziarnistej, czujemy rozczarowanie, ciasto jest suche i ciężkie. Orkisz jest również rodzajem pszenicy a mąka orkiszowa, jest pełnoziarnista, ponieważ jest wytwarzana z całych ziaren. Każdy rodzaj pszenicy ma swoje właściwości i określony smak. To właśnie mąka orkiszowa jest najbardziej zbliżona do powszechnie używanej białej mąki, a jednocześnie ma zdecydowanie więcej atutów.

Zalety mąki orkiszowej

Spożywanie orkiszu niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jego ziarna charakteryzują się wysoką rozpuszczalnością w wodzie, co sprzyja jego trawieniu i rozprowadzaniu cennych substancji odżywczych do komórek ciała. Wypieki na bazie mąki orkiszowej dostarczają witamin z grupy B, białko, błonnik oraz minerały. Dzięki prozdrowotnym właściwościom orkiszu udaje się obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Jest on polecany diabetykom, osobom z tendencją do częstych infekcji bakteryjnych, a także dla osób po świeżo przebytych operacjach, które wymagają diety lekkostrawnej. Jest również wsparciem w odchudzaniu, ponieważ powoduje uczucie nasycenia oraz reguluje problemy trawienne takie jak wzdęcia, zaparcia oraz biegunki. Mąkę orkiszową warto również wykorzystać przy rozszerzaniu diety niemowląt i używać jej na przykład do naleśników czy placuszków z owocami.

Stosowanie mąki orkiszowej w kuchni

Mąkę orkiszową można używać samodzielnie jako substytut zwykłej mąki pszennej. Sprawdzi się do zagęszczania potraw oraz pieczenia ciast, babeczek lub robienia kruszonki. Należy pamiętać, że nie tworzy ona tak elastycznego ciasta, jak zwykła mąka, gdyż zawiera a mniej glutenu. W związku z tym, piekąc domowy chleb, można eksperymentować i mieszać ją z innymi rodzajami mąki pszennej. Początkujących amatorów gotowania może ucieszyć fakt, że o wiele trudniej o zakalec używając mąki orkiszowej. W związku z nieustannie rosnącą popularnością zdrowego odżywiania mąka orkiszowa jest powszechnie dostępna w sklepach, a jej cena nie uszczupli znacząco budżetu domowego